пʼятницю, 5 лютого 2021 р.

Наркоманія як суспільна проблема

 



Серед багатьох проблем українського суспільства чи не найгострішою є проблема наркоманії.

Поширенню наркоманії сприяли такі фактори, як прохід через територію держави 2-х великих за своїми масштабами шляхів транспортування наркотичних препаратів та сировини на захід (так званих «афганського» та «балканського»), прозорість державних кордонів із країнами СНД, наявність власної сировинної бази для незаконного виробництва різноманітних наркотиків, зокрема, маку та конопель.

Наслідки вживання наркотичних речовин досить різноманітні: від психосоціальних до медичних. Серед останніх слід назвати передозування, підвищений ризик суїцидів, психіатричні, стоматологічні захворювання, серцево-судинні ускладнення, ускладнення вагітності та інша патологія. За роки незалежності України показники захворюваності на розлади психіки та поведінки внаслідок вживання наркотичних речовин та їх розповсюдження зросли в 2,5-3,2 рази, у 25 разів збільшилась кількість неповнолітніх наркоманів.

На 2020 рік в Україні значною мірою зросла кількість підлітків, що вживають наркотики та потребують лікування наркоманії. Загальна статистична картина відображає, що ріст наркотизації відбувається інтенсивніше серед підлітків-дівчат. У 2019 році таке дослідження провів Український інститут соціальних досліджень імені О. Яременка за сприяння ЮНІСЕФ.

За даними дослідження серед підлітків віком від 14 до 17 років 18% мали досвід вживання наркотиків. 18,3% склали дівчата, та 16,6% хлопці.

Для порівняння, у 2015 році ці показники складали – 11,9% у дівчат, та 17,8% у хлопців, а у 2011 – 8,4% – дівчата, та 21,2% – хлопці.

Може скластися думка, що статистика дещо перебільшує складність проблеми, адже в опитуванні ставилося питання щодо досвіду вживання наркотиків взагалі. І тому може здатися, що одна спроба вживання гарантує потрапляння до статистики, але не є чинником для формування цілісної картини, якщо казати про інтенсивність наркотизації.

Але серед 14% опитуваних підлітків, які мали досвід вживання наркотиків, грали в азартні ігри мінімум 2-3 рази на тиждень. Тобто, існує певний взаємозв’язок з ігроманією. А отже, поведінкова психологія, що формується з елементами залежного способу мислення, має причинно-наслідкову складову.

Поширення наркотичної залежності серед населення призводить до зростання злочинності, кількість зареєстрованих злочинів, пов’язаних із вживанням наркотиків за останні 10 років зросла більше ніж у 4 рази, а кількість скоєних злочинів наркоманами (або у стані наркотичного сп’яніння) відповідно зросла в 7,7 разів. В цілому в Україні кожний 10-й злочин пов’язаний з наркотиками. Наркоманів лікують, але від пристрасті важко звільнитися, майже 80 % наркоманів, вийшовши з лікарні, через рік знову «сідають на голку».

Людина, яка зіткнулася з проблемою наркоманії, завжди може звернутися по допомогу до батьків, викладачів, лікарів. «Щепленням» проти наркотиків може бути тільки бар’єр їхньої несприйнятливості, що виховується з дитинства. Як вважають фахівці, якщо профілактична робота ведеться на належному рівні, гостроту проблеми наркоманії можна знизити на 40 %.

Кримінальна відповідальність за правопорушення у сфері обігу наркотичних речовин визначена у розділі ХІІІ Кримінального кодексу України, статтею 307 якого передбачено відповідальність за незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення, пересилання чи збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів. Відповідальності за вказаний злочин підлягають особи, яким до його вчинення виповнилося шістнадцять років.

Так, незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання з метою збуту, а також незаконний збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів караються позбавленням волі на строк від чотирьох до восьми років.

Якщо вищевказані дії вчинені повторно або за попередньою змовою групою осіб, або особою, яка раніше вчинила одне з кримінальних правопорушень, передбачених статтями 308-310, 312, 314, 315, 317 Кримінального кодексу України, або із залученням неповнолітнього, а також збут наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів у місцях, що призначені для проведення навчальних, спортивних і культурних заходів, та в інших місцях масового перебування громадян, або збут чи передача цих речовин у місця позбавлення волі, або якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги у великих розмірах чи особливо небезпечні наркотичні засоби або психотропні речовини, караються позбавленням волі на строк від шести до десяти років з конфіскацією майна.

Якщо кримінальне правопорушення вчиняється організованою групою, а також якщо предметом таких дій були наркотичні засоби, психотропні речовини або їх аналоги в особливо великих розмірах, або вчинені із залученням малолітнього або щодо малолітнього, – караються позбавленням волі на строк від дев’яти до дванадцяти років з конфіскацією майна.

Немає коментарів:

Дописати коментар